• Indywidualne spływy tratwą w gronie znajomych

  • Spływy tratwami firmowe i integracyjne

  • Męskie wypady na tratwę

  • Studenckie, szkolne i młodzieżowe spływy tratwami

  • Jednodniowe spływy tratwą w Dolinie Biebrzy

  • Piknik na trawie biebrzańskiej

  • Spływ chatą na tratwie

  • Wędkowanie z tratwy biebrzańskiej

Historia tratw biebrzańskich

Oryle płyną! – rozlegało się po wsi i wszystkie dzieci biegły wtedy nad Biebrzę. Tratwy płynęły sznurami, dzień i noc. To był piękny widok.”  

 „Tu każda większa wioska miała swoją grupę oryli (bo tak nazywało się tu flisaków). Wszędzie budziła emocje, przywoływała wspomnienia mieszkańców pamiętających orylkę. 
Orylka, czyli spław rzeką powiązanych czy pozbijanych ze sobą kłód drewna,  wzmiankowana była nad Biebrzą już w I połowie XV w. Rzeką spławiano w dawnych wiekach również pozyskiwane z puszcz: miód, wosk, skóry, potaż. Orylka na Biebrzy w mało zmienionej formie trwała przez około 500 lat, aż do końca lat 30. XX wieku. Na trwałe wpisała się w biebrzański krajobraz. Niezliczone ilości drewna spławiane były z Puszczy Augustowskiej najpierw Nettą i Kanałem Augustowskim, dalej Biebrzą do Narwi i Wisłą aż po Gdańsk. 
Widok spławianych kłód oraz spotkania z orylami niemalże bez ustanku towarzyszyły mieszkańcom nadbiebrzańskich wsi do 1939 r. Po wojnie zjawisko to, z wyjątkiem kilku spławów na potrzeby okolicznych mieszkańców, bezpowrotnie odeszło. Zostało w pamięci wielu starszych osób jako rzecz niezwykła, element biebrzańskiego dziedzictwa, o który warto się zatroszczyć.”   autor: Ewa Wiatr

Na początku lat 1990 Pan Trzasko Zbigniew z Górnej Biebrzy, postanowił odtworzyć spływy tratwami, jako atrakcję turystyczną. Okazało się, że ta forma wypoczynku na wodzie znalazła wielu zwolenników i od tej pory tratwy znów wtopiły się w malowniczy krajobraz Biebrzy. Przez kolejne lata powstawały nowe firmy wypożyczające tratwy (między innymi i nasza Biebrza24), a zapotrzebowanie turystów rośnie do dnia dzisiejszego. Tratwy Biebrzańskie na trwałe wróciły na Biebrzę jako aktywna forma wypoczynku i regionalny produkt turystyczny Biebrzy.

© 2015 tratwy.pl

Mapa strony

  

joomla social share plugin

Biebrza24
16-310 Sztabin, ul. Polna 50
kom. (+48) 603-225-100
tel. (+48) 87 64-12-179
e-mail: biuro@biebrza24.pl